Ειδήσεις

Επίσκεψη του Νηπιαγωγείου στον Βοτανικό κήπο

Στα πλαίσια της ανάπτυξης δραστηριοτήτων στο γνωστικό αντικείμενο «Μελέτη του Περιβάλλοντος», τα παιδιά του Νηπιαγωγείου επισκέφτηκαν τον Βοτανικό κήπο. Στόχος να μάθουν αλλά και να καλλιεργήσουν τις αισθήσεις τους με εικόνες, μυρωδιές και ήχους της φύσης.

«Ταξίδι» στον Όλυμπο για τα παιδιά της Γ’ τάξης

Στα πλαίσια του μαθήματος της Ιστορίας, τα παιδιά της Γ’ τάξης «ταξίδεψαν» στον Όλυμπο. Γνώρισαν τους θεούς του Ολύμπου, με τα προτερήματα και τα ελαττώματά τους, ενώ ως άλλοι Όρνιθες πήραν την εξουσία από τους Ολύμπιους Θεούς και αποφάσισαν η δική τους πολιτεία να κυβερνιέται με δικαιοσύνη, ειρήνη και κυρίως αγάπη.

Ένα μουσείο μέσα στο σχολείο;

Ένα μουσείο μέσα στο σχολείο; Οι μαθητές της Β’ τάξης, αφού επισκέφθηκαν το Μουσείο Παιχνιδιών και το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Παιχνίδια, φτου και βγαίνουμε» , αφού διάβασαν το βιβλίο του Χρ. Μπουλιώτη «Η Επανάσταση των παλιών παιχνιδιών»…

Τα παιδιά της Γ’ τάξης γιόρτασαν το Halloween

Μέσα στα πλαίσια του διαπολιτισμικού χαρακτήρα του σχολείου μας, οι μαθητές της Γ΄ τάξης στο μάθημα της Αγγλικής γλώσσας γνώρισαν το Halloween. Για να διακοσμήσουν την τάξη τους κατασκεύασαν τη γνωστή αράχνη Itsy Bitsy spider.

Σελίδα 1 από 1312345678...Τελευταία »