Ειδήσεις

Το Προνηπιαγωγείο κάνει ένα «Ταξίδι στον κόσμο»

«Ταξίδι στον κόσμο» λέγεται το διαπολιτισμικό Project που θα συντροφεύσει όλη τη σχολική χρονιά την τάξη του Προνηπιαγωγείου. Πρώτος σταθμός για το μήνα Οκτώβριο η Γερμανία. Κάθε μήνα οι μικροί μας μαθητές θα «ταξιδεύουν» σε άλλη χώρα, με στόχο να γνωρίσουν έθιμα και παραδόσεις από όλο τον κόσμο.

Γνωριμία του Νηπιαγωγείου με τον Paul Klee

Στα πλαίσια της αισθητικής καλλιέργειας και της γνωριμίας των παιδιών με διάσημους ζωγράφους και τεχνοτροπίες, οι μικροί καλλιτέχνες του Νηπιαγωγείου γνώρισαν έργα του ζωγράφου Paul Klee, επεξεργάστηκαν τα διάφορα σχήματα και αποτύπωσαν με το δικό τους τρόπο τον «Σερεκίνο».

Τα προνήπια μαθαίνουν για το φθινόπωρο στη φύση

Στα πλαίσια της θεματικής ενότητας «Φθινόπωρο» η τάξη του Προνηπιαγωγείου επισκέφθηκε το Άλσος Καισαριανής. Στόχος της εκπαιδευτικής επίσκεψης ήταν να έρθουν τα παιδιά σε επαφή με τη φύση, να παρατηρήσουν τις αλλαγές της και να μαζέψουν φθινοπωρινά φύλλα για κατασκευές που θα πραγματοποιηθούν στην τάξη.

Γιαγιάδες και παπούδες ξανά στα θρανία

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Τρίτης Ηλικίας τα παιδιά του Νηπιαγωγείου κάλεσαν τους αγαπημένους παππούδες και τις γιαγιάδες στο χώρο του σχολείου μας. Τα εγγόνια ανέλαβαν τον ρόλο του «μεγάλου’» και εκείνοι έγιναν και πάλι μικρά παιδιά.

Σελίδα 1 από 1212345678...Τελευταία »