Δραστηριότητες

Μετά το σχολείο, μέσα στο σχολείο!

Οι μαθητές έχουν τη δυνατότητα να παραμείνουν στο σχολείο το απόγευμα μελετώντας τα μαθήματα της επόμενης μέρας ή να επιλέξουν μία ή περισσότερες από τις  απογευματινές δραστηριότητες που είναι σχεδιασμένες ειδικά γι’ αυτούς. Το μεγαλύτερο μέρος των απογευματινών δραστηριοτήτων μας είναι στη γερμανική γλώσσα.

Μελετώ τα μαθήματά μου

Οι μαθητές μας έχουν τη δυνατότητα να προετοιμάσουν τα μαθήματα της επόμενης μέρας στο χώρο του σχολείου μας. Ολιγομελή τμήματα με συστηματική στήριξη (για τους μικρούς μας μαθητές) ή με εποπτεία (για τους μεγαλύτερους μαθητές) λειτουργούν από τις 15:15 έως τις 17:00. Τα παιδιά φεύγουν από το σχολείο έχοντας προετοιμαστεί για την επόμενη μέρα και επιβάλλεται να μην ασχοληθούν με αυτά στο σπίτι.

Διακοπές

Στις διακοπές των Χριστουγέννων, του Πάσχα αλλά και κατά τη διάρκεια των καλοκαιρινών διακοπών το σχολείο εφαρμόζει το πρόγραμμα «Διακοπές από το σχολείο αλλά μέσα σ’ αυτό!» που στόχο έχει τη  διασκέδαση των παιδιών μέσα από την ανακαλυπτική μάθηση.

Δραστηριότητες

• Γλωσσικά τμήματα (γερμανικής, αγγλικής γλώσσας)
  • Αθλητικά τμήματα
  • Τμήματα αισθητικής αγωγής