happy Γιατί στο σχολείο μας διδάσκουμε σκάκι σε όλους τους μαθητές; Γιατί στο σχολείο μας τα παιδιά δεν παίρνουν εργασίες για το σπίτι στην Α΄ και Β΄Δημοτικού; happy

Οι μαθητές είναι σκληρά εργαζόμενοι σε όλα τα σχολεία. Στο σχολείο μας πιστεύουμε ότι δεν πρέπει ένα παιδί έξι ή επτά χρονών να συνεχίζει την εργασία και στο σπίτι. Διαμορφώνουμε με τέτοιο τρόπο τη διδακτική μας προσέγγιση έτσι ώστε όλοι οι διδακτικοί στόχοι να επιτυγχάνονται μέσα στην τάξη. Μετατρέπουμε το μάθημα σε μια ευχάριστη διαδικασία από όπου η γνώση προκύπτει αβίαστα βοηθώντας κάθε παιδί στις ιδιαίτερες μαθησιακές του ανάγκες. Ο σημαντικότερος όμως στόχος είναι να προστατεύσουμε τη σχέση γονέα-παιδιού. Σε αυτή την τρυφερή ηλικία είναι πολύτιμο για τα παιδιά να χτίσουν όμορφες αναμνήσεις γεμάτες χαρά και παιχνίδι με τους γονείς τους και όχι απογεύματα και Σαββατοκύριακα με εντάσεις.

Στο Νeue Schule μας ενδιαφέρει τα παιδιά να είναι ευτυχισμένα!

Στο σχολείο μας αγαπάμε τη ζωή!