Ειδήσεις

Neue Schule Athen – UNESCO 2019

"Το σχολείο μας, ως μέλος του δικτύου σχολείων της UNESCO, συμμετείχε στα πλαίσια του εορτασμού των 30 χρόνων από την υπογραφή της Σύμβασης των Δικαιωμάτων του Παιδιού, με τη δημιουργία ενός βίντεο με θέμα το δικαίωμα των παιδιών στην εκπαίδευση. Το βίντεο των μαθητών...

Μία υπέροχη διάκριση για το σχολείο μας!

Μία υπέροχη διάκριση για το σχολείο μας! Το e-twinning project “Folk [email protected]”, που υλοποιήθηκε πέρυσι από τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ’ τάξης, βραβεύτηκε με την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας. Είμαστε πολύ περήφανοι που ένα τόσο όμορφο ταξίδι γνώσης και συνεργασίας ολοκληρώθηκε με μία σημαντική αναγνώριση για το σχολείο μας.

Τα παιδιά του Νηπιαγωγείου έφτιαξαν το δικό τους μοναδικό βιβλίο με εξώφυλλο το υπέροχο πορτραίτο τους

Με αφορμή την επεξεργασία της θεματικής ενότητας “Ο Εαυτός μου”, τα παιδιά του Νηπιαγωγείου ζωγράφισαν και συγκέντρωσαν τα δικά τους “προσωπικά δεδομένα” και έφτιαξαν το δικό τους μοναδικό βιβλίο με εξώφυλλο το υπέροχο πορτραίτο τους.

Οι μαθητές της Β’ τάξης παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση «Ο ραφτάκος των λέξεων» στο ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης

«Μου φάνηκε πολύ αστείος ο γεράκος που έκανε προπόνηση για τον Μαραθώνιο.»
– Παναγιώτης, Β1

«Μου άρεσε πολύ η τεράστια κουβέρτα των λέξεων που μας κάλυψε όλους!»
– Ερρίκος, Β2

Τα παιδιά της Γ’ τάξης παρακολούθησαν πρόγραμμα θεατρικού παιχνιδιού οργανώνοντας το δικό τους θεατρικό δρώμενο

Με αφορμή την επεξεργασία της ενότητας “Θεοί και θεές του Ολύμπου”, οι μαθητές και μαθήτριες της Γ’ τάξης παρακολούθησαν πρόγραμμα θεατρικού παιχνιδιού οργανώνοντας το δικό τους θεατρικό δρώμενο.