Ειδήσεις

Συνεργασία NSA με το Δημοτικό Σχολείο Κύθνου

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το πρότζεκτ που υλοποίησε η Ε΄τάξη του σχολείου μας σε συνεργασία με το Δημοτικό Σχολείο Κύθνου για τον εορτασμό των 10 χρόνων του παγκόσμιου δικτύου γερμανόφωνων σχολείων PASCH. Το αποτέλεσμα της συνεργασίας αυτής είναι ένα δίγλωσσο εικονογραφημένο βιβλίο με ένα παραμύθι που γράφτηκε συνεργατικά από τα παιδιά της Ε΄ τάξης και τα παιδιά της Κύθνου.

Eυχές στον παππού και τη γιαγιά!

Το Προνηπιαγωγείο και το Νηπιαγωγείο μας έστειλε τις πιο γλυκές ευχές του στον παππού και τη γιαγιά που γιορτάζουν σήμερα.
Χρόνια πολλά αγαπημένη μας γιαγιά!
Χρόνια πολλά παππού!
Σας αγαπάμε!

Ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία ο μήνας οδικής ασφάλειας στο σχολείο μας

Οι μαθητές της Α΄, Β΄, Γ΄ και Ε΄ τάξης είχαν την ευκαιρία να μάθουν μέσα από πρότζεκτ στα γερμανικά βασικούς κανόνες για την ασφαλή τους κυκλοφορία στον δρόμο. Επιπλέον, οι μαθητές της Γ΄ και Ε’ τάξης έφτιαξαν τα δικά τους επιτραπέζια παιχνίδια κυκλοφοριακής αγωγής, τα οποία και έπαιξαν οι τάξεις μεταξύ τους ανταλλάζοντας τις γνώσεις που αποκόμισαν…

Η γραπτή έκφραση πρέπει να είναι διασκεδαστική!

Γι΄ αυτό σε όλες τις τάξεις οι εκπαιδευτικοί βρίσκουν τρόπους για να αναπτύξουν τη φαντασία, την έκφραση ικανότητα, να εμπλουτίσουν το λεξιλόγιο και τη διάθεση των παιδιών να παράγουν γραπτό λόγο με ευφάνταστους τρόπους.

Μαγικό ταξίδι στην αρχαία Ελλάδα

Τα παιδιά του Νηπιαγωγείου μας πραγματοποίησαν ένα μαγικό ταξίδι στην αρχαία Ελλάδα. Με πρώτο σταθμό την επίσκεψή μας στο μουσείο της Ακρόπολης μάθαμε για τη δημιουργία του κόσμου και γνωρίσαμε τους 12 θεούς, τα χαρακτηριστικά και τα σύμβολά τους.

Ειδήσεις