Ειδήσεις

Δημιουργία αφισών με θέμα την ασφάλεια στο Διαδίκτυο

«Με αφορμή την ημέρα ασφαλούς Διαδικτύου, μιλήσαμε στο μάθημα των Αγγλικών για το πώς μπορούμε να παραμείνουμε ασφαλείς χρησιμοποιώντας το διαδίκτυο. Μάθαμε πολλές χρήσιμες πληροφορίες και φτιάξαμε αφίσες. Μου άρεσε ιδιαίτερα ο τρόπος με τον οποίο συνεργαστήκαμε.»
– Μαργαρίτα Μ., ΣΤ’ τάξη

Εικαστική αναπαράσταση των Αχαιών στην παραλία της Τροίας

«Έφτιαξα τις σκηνές των Αχαιών στην παραλία της Τροίας, απέναντι από το στρατόπεδο των αντιπάλων τους. Μια εικόνα ισούται με χίλιες λέξεις και μια τρισδιάστατη σαν αυτήν αξίζει όσο 1.000.000 λέξεις!»
– Σωκράτης, Γ2

«Ζωγραφίσαμε τους ήρωες και τις ηρωίδες του Τρωικού Πολέμου και φτιάξαμε τον Δούρειο Ίππο με πηλό και άλλα υλικά.»
– Τίνα, Γ1

Το πρόγραμμα Crocus υλοποιείται για δεύτερη συνεχή χρονιά από τους μαθητές της ΣΤ’ τάξης

Για δεύτερη συνεχή χρονιά υλοποιείται στο σχολείο μας από τους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης το πρόγραμμα Crocus για την ιστορία του Ολοκαυτώματος σε συνεργασία με το Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδος.

Πυγή μάθησης η βαλίτσα για άλλη μια χρονιά

Συνεχίζεται για δεύτερη χρονιά το «ταξίδι» της βαλίτσας με τη γερμανική ιστορία από τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο μέχρι την πτώση του Τείχους του Βερολίνου. Τα παιδιά της Ε΄ τάξης στο πλαίσιο του Πολιτιστικού Ομίλου Δραστηριοτήτων μαθαίνουν στα γερμανικά τους σημαντικότερους σταθμούς της νεότερης γερμανικής ιστορίας με το υλικό της βαλίτσας, το οποίο δημιούργησαν οι μαθητές της περσινής Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας. Στο τέλος του project θα εμπλουτίσουν τη βαλίτσα και με δικό τους υλικό, ώστε να συνεχίσει το «ταξίδι» της και του χρόνου.

Υποθαλάσσιο ταξίδι με όχημα τη γερμανική γλώσσα

Τα παιδιά της Β΄ τάξης ολοκλήρωσαν το «ταξίδι» τους στις θάλασσες και τους ωκεανούς της Γης μας. «Ταξιδεύοντας» με όχημα τη γερμανική γλώσσα γνώρισαν θαλάσσια οικοσυστήματα όπως τους κοραλλιογενής υφάλους, θαλάσσιους οργανισμούς όπως τις φάλαινες και τους καρχαρίες, ενώ διείσδυσαν και μέχρι τα βάθη της Αβύσσου. Στον δρόμο τους γνώρισαν δυστυχώς και την καταστροφική επίδραση του ανθρώπου και έτσι έστειλαν το δικό τους μήνυμα για την προστασία της θάλασσας και των οργανισμών της.

Υιοθέτηση λύκων – τα παδιά συνεισφέρουν στον Αρκτούρο!

Στο πλαίσιο υλοποίησης γερμανόφωνου project για την άγρια ζωή της Ευρώπης και τους λύκους, τα παιδιά της Δ΄ τάξης συγκέντρωσαν χρήματα για την οργάνωση «Αρκτούρος» . Το project υλοποιήθηκε σε συνεργασία με τον Αρκτούρο ως μέρος του τριετούς ευρωπαϊκού προγράμματος Cradle Erasmus+ που έχει αναλάβει το σχολείο μας. Στο τέλος, οι μαθητές  της Δ΄ τάξης οργάνωσαν παζάρι με χειροποίητες κατασκευές, εκδήλωση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης για τους λύκους καθώς και σχολικό σινεμά. Οι δράσεις αυτές απευθύνονταν στους μαθητές του σχολείου μας και με τα χρήματα που συγκεντρώθηκαν υιοθέτησαν δύο λύκους που ζουν στο καταφύγιο του Αρκτούρου. Μπράβο σε όλα τα παιδιά του σχολείου που συνεισέφεραν σε αυτήν την προσπάθεια!

Ειδήσεις