Ειδήσεις

Eυχές στον παππού και τη γιαγιά!

Το Προνηπιαγωγείο και το Νηπιαγωγείο μας έστειλε τις πιο γλυκές ευχές του στον παππού και τη γιαγιά που γιορτάζουν σήμερα.
Χρόνια πολλά αγαπημένη μας γιαγιά!
Χρόνια πολλά παππού!
Σας αγαπάμε!

Ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία ο μήνας οδικής ασφάλειας στο σχολείο μας

Οι μαθητές της Α΄, Β΄, Γ΄ και Ε΄ τάξης είχαν την ευκαιρία να μάθουν μέσα από πρότζεκτ στα γερμανικά βασικούς κανόνες για την ασφαλή τους κυκλοφορία στον δρόμο. Επιπλέον, οι μαθητές της Γ΄ και Ε’ τάξης έφτιαξαν τα δικά τους επιτραπέζια παιχνίδια κυκλοφοριακής αγωγής, τα οποία και έπαιξαν οι τάξεις μεταξύ τους ανταλλάζοντας τις γνώσεις που αποκόμισαν…

Η γραπτή έκφραση πρέπει να είναι διασκεδαστική!

Γι΄ αυτό σε όλες τις τάξεις οι εκπαιδευτικοί βρίσκουν τρόπους για να αναπτύξουν τη φαντασία, την έκφραση ικανότητα, να εμπλουτίσουν το λεξιλόγιο και τη διάθεση των παιδιών να παράγουν γραπτό λόγο με ευφάνταστους τρόπους.

Μαγικό ταξίδι στην αρχαία Ελλάδα

Τα παιδιά του Νηπιαγωγείου μας πραγματοποίησαν ένα μαγικό ταξίδι στην αρχαία Ελλάδα. Με πρώτο σταθμό την επίσκεψή μας στο μουσείο της Ακρόπολης μάθαμε για τη δημιουργία του κόσμου και γνωρίσαμε τους 12 θεούς, τα χαρακτηριστικά και τα σύμβολά τους.

Τα τριτάκια «ταξίδεψαν» στην Ιαπωνία

Για ένα σχολείο βαθύτατα διαπολιτισμικό σαν το δικό μας η επαφή με διαφορετικούς πολιτισμούς αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Στο πλαίσιο αυτό, τα Tριτάκια μας είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν μέσα από ένα γερμανόφωνο πρότζεκτ τον πολιτισμό της χώρας του ανατέλλοντος ηλίου, της Ιαπωνίας, συγκρίνοντας παράλληλα στοιχεία της καθημερινής ζωής, του πολιτισμού και της φύσης της χώρας αυτής με αντίστοιχα της Γερμανίας και της Ελλάδας.

Ειδήσεις